אודות

ביולי 2009 השכרנו את דירתנו לזוג סימפטי עם 4 ילדים.
קיבלנו מהם 12 שיקים מראש, לפדיון בכל 6 לחודש. כמו כן קיבלנו מהם שיק בטחון על סך 3 חודשי שכר דירה ובנוסף נקבע בחוזה כי נקבל ערבות בנקאית כבטחון נזיל.

יום לפני תאריך הכניסה המיועד אמרו לנו בני הזוג כי תהליך קבלת הערבות מתעכב, אך כדי שנהיה רגועים הציעו לתת לנו, עד לקבלת הערבות, שיק פתוח, חתום על ידם.

כיוון שידענו כי עליהם כבר לפנות את דירתם, וכיוון שלא רצינו ליצור מצב בו ישארו 4 הילדים ללא קורת גג, הסכמנו להצעתם ולקחנו את השיק הפתוח כערבון לקבלת ההמחאה הבנקאית.

המשפחה החדשה נכנסה לביתנו והתגלתה כמשפחה נחמדה ביותר.

כיוון שאנו גרים בשכנות, נוצרו יחסים נעימים איתם ועם ילדיהם. הילד הקטן היה מביא לנו את הדואר ומקבל סוכריות, בכל בעיה שהתעוררה טיפלנו באופן מיידי והם מצידם היו מתייחסים לכל פניה שלנו בנושא הבית. את מתן הערבות הם אמנם דחו משבוע לשבוע, אך השיקים שנתנו כתשלומי שכר דירה כובדו ללא בעיה, כך שהמתנו בסבלנות.

בקיצור – הכל היה בסדר.

חלפו שלושה חודשים, הגיע מועד הפדיון של השיק הרביעי, אך השיק חזר.

פנינו אליהם בעניין זה, הם התנצלו מאוד וניכר היה עליהם כי הם מרגישים מאוד לא בנוח עם הסיטואציה שנוצרה.

הם הסבירו לנו כי הם מחכים לאישור בעניין עסק חדש שהם עומדים לפתוח, שממתין לרשותם סכום גדול לצורך זה, אך עד לקבלת האישור לא ניתן לגעת בכסף זה.

הם הבטיחו כי זה עניין של ימים ספורים והכל יסתדר עד לסוף השבוע הבא.

כשהגיע המועד בו נקבו, פנינו אליהם שוב בעניין. לא הצלחנו לקבל את הכסף , אך קיבלנו שוב התנצלויות כנות והבטחה כי תוך שבוע יסגר העניין. הם כה בטוחים בעניין עד כדי כך שהם מבטיחים כי במידה ולא יצליחו לשלם את חובם, יפנו את הבית ויעברו לבית משפחת הוריהם.

אנחנו כמובן היינו מאוד מודאגים בשלב זה. היה ברור לנו כי אם השיקים חוזרים, משמעות העניין היא כי מהר מאוד החשבון עלול להפוך לחשבון מוגבל וכי השיקים שבידינו יכולים להיות חסרי ערך.

התחלנו לברר מה כדאי לנו לעשות והתשובה שקיבלנו מכל עורך דין אליו פנינו ליעוץ או מכל מכר שחווה סיטואציה דומה – היתה אחידה:

עליכם להגיש בקשה לבית משפט לקבלת צו פינוי מהר ככל האפשר!! התהליך אורך חודשים וחבל על כל יום שעובר ללא מעש.

התלבטנו קשות איך לנהוג.

היו שיקולים רבים שלקחנו בחשבון:

1. בסך הכל חזר שיק אחד עד היום, וזאת לאחר 3 חודשים בהם הכל היה בסדר. בני הזוג ניראו כאילו הם לוקחים את העניין ברצינות ומנסים באמת לפתור את הבעיה.

2. בכל זאת נוצרו כאן יחסי שכנות טובים. גם אם אדם נקלע למצוקה רגעית האם צריך לתקוף או לחילופין, לתת בו אמון ולאפשר לו זמן לפתור את הבעיה?

3. בקשה לקבלת צו פינוי כמוה כהכרזת מלחמה. קיווינו לפתור את הבעיה בנועם ללא כניסה לקרבות ממושכים או נקיטת צעדים שיביאו להסלמה. נראה היה כי כדאי להמתין מעט ולתת לדברים צ'אנס להיפתר בשיתוף פעולה.

4. שכירת עורך דין לצורך בקשה לקבלת הצו היתה אמורה לעלות בין 5000 ל 8500 ₪. סכום מאוד משמעותי עבורנו. היה לנו חבל להתחייב על סכום כזה למשהוא שאולי יסתדר ויפתר מעצמו תוך מספר ימים. (במאמר מוסגר אציין כי עדיין לא ידענו שלא חייבים להעזר בעורך דין כדי לבקש צו פינוי ).

החלטנו להמתין עוד שבוע ולראות מה יעלה בגורל השיק השני. במקביל התחלנו לנסות ולברר יותר פרטים על המשפחה הנמצאת בביתנו.

כשהתחלנו לקבל פרטים, חשכו עיננו.

מסתבר כי המשפחה (או ליתר דיוק – ההורים) הינם מסרבי פינוי סידרתיים.

מהדירה הקודמת בה שהו, הם פונו בכח, לאחר קבלת צו פינוי ונקיטת צעדי הוצאה לפועל, לא לפני שגרו בה 9 חודשים ללא תשלום לבעלי הבית.

כנראה שעוד לפני זה היו 2 מקרים נוספים בהם התנחלה המשפחה בדירות וסירבה לעזוב.

כמובן שגם השיק השני חזר ויחד איתו התברר שהחשבון הפך למוגבל ואין לשיקים שבידנו שום ערך.

כאשר באנו לבני הזוג ואמרנו להם שידוע לנו כי זו לא פעם ראשונה שהם נכנסים לדירה, מפסיקים לשלם ומסרבים לפנות, השתנה טון הדיבור.

ההתנצלויות נעלמו והגיע תור האיומים – לא כדאי לכם להסתבך איתנו, אנחנו לא נזוז מפה, אנחנו נXXX אתכם, אתם עוד תיראו מה זה…

נדרשו חודשים ארוכים, לילות ללא שינה, התייצבויות בבתי משפט, עוגמת נפש בלתי ניתנת לתיאור, פניה להוצאה לפועל ונזק של עשרות אלפי שקלים כדי לסיים את הסיפור הזה!!

היום, אנחנו חכמים הרבה יותר.

יש הרבה דברים שניתן וצריך לעשות לפני חתימת חוזה עם דיירים חדשים.

ישנם אמצעים טובים לשמור על עצמכם ולהבטיח את רצף התשלומים המגיע לכם.

במידה ובכל זאת נפלתם לסיטואציה דומה, חשוב לדעת איך לנהוג נכון, כדי לצמצם את הנזק ככל האפשר!!

בבלוג הזה נשתף אתכם בנסיון הרב שצברנו בכל הפרשה הזו.

נציע לכם כלים (שלנו לא היו) כדי לעשות את הדברים נכון יותר, מהר יותר, זול יותר ואפקטיבי יותר.

אנחנו מקווים שתימצאו כאן מידע מועיל שיעזור לכם להתמודד ולהפוך את החוויה לפחות קשה.

והכי חשוב, גם אם נפלתם קורבן לדיירים שכאלה, קחו הכל בפרופורציה. זה לא נעים, זה מכעיס ומתסכל, אך זה עובר וממשיכים הלאה…. ממש כשם שעשינו אנו!

ליצירת קשר – כתבו אלינו ל sales@dayar.co.il