מה בין פולש לדירה ובין שוכר שלא משלם?

נושא החוק המאפשר פינוי מסיג גבול בכוח סביר תוך 30 יום מיום פלישתו לנכס ומצד שני פינוי בכוח סביר של דייר שאינו משלם ומסרב להתפנות, עולה תכופות אצל כל מי שנפל בפח של שוכר כזה.
האינסטינקט הראשון אומר שכיוון שאנשים הנמצאים בדירתך ללא אישורך הם מסיגי גבול ופולשים לשטח לא להם , לכן –  בוודאי ניתן לפנותם בעזרת המשטרה או באמצעים אחרים.
לצערנו – לא כך הדבר!

השבוע נתקלתי בכתבה שהתפרסמה בידיעות אחרונות וב Ynet בסוף 2009 המחדדת את השוני בהתייחסות החוק בין פינוי של פולשים ובין פינוי של שוכרים שלא משלמים ומסרבים לפנות את הנכס.
מהאמור בכתבה עולה כי המקרה של שוכר שאינו מפנה את הנכס אינו דומה למקרה של פולש לרכוש.

בכתבה מפורט ההבדל –

" מקרה שבו אדם נמצא בנכס שלכם ללא אישור נקרא הסגת גבול, היכולה להתרחש בשלוש סיטואציות: השתלטות של זר מוחלט על הנכס; השתלטות לאחר שניתנה רשות לזמן קצוב להשתמש בנכס (כמו שכירות) – כאשר הצד השני מתבצר בנכס גם אם החוזה הופר או הסתיים; או כאשר יורש מתמקם בנכס שהורש – מבלי לאפשר לשאר היורשים לעשות בו שימוש. יש גם להבדיל בין פולש לבין שוכר שאינו מכבד את החוזה"

כמו כן מפורטים 3 התנאים בהם המשטרה נדרשת לעזור לכם בפינוי הפורץ:

"בהתאם לסעיף 18 לחוק המקרקעין, חייבים להתקיים 3 תנאים: המבקש לפנות את הפולש החזיק כדין בנכס קודם לפלישה (הוכיחו שאתם בעלי הדירה), הפינוי יהיה בתוך 30 יום מיום הפלישה, והפולש התבצר בדירה שלא כדין. אם שלושת התנאים מתקיימים, המשטרה צריכה לסייע לבעל הנכס לצורך פינוי הפולש."


מכאן עולה כי גם אם שוכר המסרב לפנות את הדירה לאחר תום חזהו נחשב כמסיג גבול, עדיין, כיוון שהוא נכנס אליה בהסכמה וכיוון שכנראה עברו הרבה מעל 30 ימים מאז נכנס אליה, לא ניתן לפנותו ב"כוח סביר" וגם המשטרה לא תעזור בעניין זה.

גם לכתבה זו התפרסמו טוקבקים רבים ותגובות של אנשים זועמים המתלוננים על אוזלת ידם של החוק ושל המשטרה בטיפול בשוכרים שאינם משלמים (או במסיגי גבול הנמצאים בנכס לא להם יותר מ 30 יום). גם שם תוכלו למצוא תגובות רבות הקוראות לשכירת בריונים וטיפול בכוח בעניין אל מול נסיונות של אזרחים לטפל בנושא תחת מגבלות החוק.

בין הרעיונות היותר יצירתיים שנכתבו שם היו הרעיונות הבאים:

" היה לי איזה טמבל שחשב שהוא מצא פראייר להתנחל אצלו בדירה, אחרי חצי שנה אמר לי שהוא לא יכול לשלם אבל גם לא יכול להתפנות, והוא ישלם לי "כשיוכל", לא התבייש אפילו.

פתחתי ספר טלפונים ומצאתי משרד חקירות פרטיות של שוטר לשעבר, ביקשתי ממנו את הדבר הבא – יום אחד מעקב על קטנוע עם מצלמת וידאו, ואחרי זה להגיש תלונה במשטרת התנועה על כל עבירה שהם הצליחו לתעד בווידאו.

האדיוט מצא את עצמו מסובך עם 17 עברות תנועה, ארבע מהן חמורות – שלושה תמרורי עצור וחציית קו לבן (תכלס הוא עקף אוטובוס שעצר, כולנו עושים את זה, אבל מבחינת החוק היבש זה עדיין קו לבן…)

באותה נקודה אמרתי לו שזאת הייתה רק ההתחלה, והאפשרויות שלו זה לשלם לי את החודש שכר דירה שהיה חייב, להתפנות תוך שבוע, ולהחזיר לי את מה שעלה לי החוקר הפרטי פלוס עוד 5000 שקל על בזבוז זמן ועוגמת נפש, או לחילופין… לראות מה יהיה כשאני באמת אחליט להזיק לו וגם תוזמן ניידת בילוש כל פעם שהוא יעשן גראס עם חברים שלו.

עבד יופי, הוא התפנה ומכל הכסף שהיה חייב לי הוא עדיין משלם את התשלום החודשי שהסכמנו עליו בזמן כבר שנה וחצי, הוא פשוט יודע מה יהיה אם לא"

תגובה נוספת מעניינת היתה:

"בגלל שאסור לי לעשות להם שום דבר, הבאתי טרקטור לחצר כדי ש"יעשב" את העשב (שהרי כבעל הנכס אני חייב לשמור על ניקיון המקום).

לצערי הרב הטרקטור עלה על השיבר הראשי של המים, פוצץ אותו, ואף ניתקע שם ללא יכולת לזוז. כמובן שמקורות ניתקה את המים.

עברו 4 ימים והבית שלי חזר להיות שלי."

לקישור לכתבה עצמה – לחצו כאן!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>