איך להגן על הנכס שלכם מפני השחתה

לפוסט זה יש שני צדדים – האחד עצוב והשני משמח יותר.

האמת העצובה היא שאתם לא יכולים ממש להגן על הרכוש שלכם מפני השחתתו על ידי הדייר.

כמובן שניתן להכניס בהסכם סעיפים שונים האוסרים על פגיעה בקירות, בכלים הסנטיריים או בכל דבר אחר בנכס המושכר, אך במידה והתנחל בביתכם דייר המסרב להתפנות כמובן שההסכם אינו מסוגל להגן עליכם מפני פגיעתו.

גם אחרי שברור שנפגעתם מדייר סרבן פינוי ושצפויים לכם חודשים ארוכים של עגמת נפש עד אשר תצליחו לפנות את הדייר שנתקע בביתכם, עדיין חוששים בעלי בתים רבים לעשות כל פעולה שעלולה לעצבן את השוכר שלהם יתר על המידה כיוון שהוא נמצא בתוך רכושם, מוגן על ידי המשטרה, ועלול לגרום נזק (בזדון) של עשרות אלפי שקלים לדירה או לבית.

לא חסרים סיפורים מצמררים על בעלי נכסים שנכנסו לביתם לאחר חודשים ארוכים של מאבק משפטי עם הדיירים שלהם וגילו קירות מנוקבים, אסלות וכיורים מנותצים, תיקרות מחוררות ועוד כהנה וכהנה…

הצד המעודד של הסיפור הוא שביטוח מבנה מכיל פעמים רבות סעיף הכולל גם נזקים בזדון מצד דיירים.

ביטוח מבנה הוא ביטוח שכשמו כן הוא – נועד לבטח את המבנה שלכם בלבד (חלקים קבועים בלבד כגון קירות, דודים, תיקרה, ריצפה, אינסטלציה… ולא תכולה כגון ריהוט, מוצרי חשמל וכדומה…) כנגד נזקים שונים כגון אש, נזקי טבע, נזקי אינסטלציה וצנרת, פריצות הגורמות נזק, חבלה מכוונת וכדומה..

 חלק מהגורמים (כגון נזקי מים וחשמל, חבלה מכוונת ועוד..) אינם תמיד מכוסים בביטוח הבסיסי, ולכן עליכם לוודא שהביטוח הקיים שלכם או זה שאתם עושים כולל גם התייחסות לנזקים שעלולים לגרום דיירים.

אם אתם עדיין משלמים משכנתה על הנכס שלכם, רבים הסיכויים שיש לכם ביטוח מבנה. הבנקים מחייבים עריכת ביטוח כזה במידה ואתם לוקחים משכנתה.

פעמים רבות מדובר בביטוח בסיסי בלבד ולכן חשוב שתבדקו ותוודאו כי הביטוח שבידכם כולל גם נזק מסוג זה.

במידה ולא – בקשו להוסיף סעיף המתייחס לעניין זה. במקרה שלנו, הסתבר שהביטוח אינו כולל נזקים בזדון מצד דיירים, ולאחר פנייתנו הוסיפה חברת הביטוח את סעיף זה ללא תוספת עלות!!

בנוסף, מציעים ביטוחי מבנה שונים סעיף המבטח את שכר הדירה שלכם בתקופת השיפוץ הנדרשת כך שאם נגרם לביתכם נזק והתיקון אורך מספר חודשים, תשלם לכם חברת הביטוח את שכר הדירה שאינכם יכולים לקבל עד לסיום השיפוץ ולכניסת דיירים חדשים.

עלות ביטוח מבנה אינה גבוהה. מדובר במספר מאות שקלים בשנה ובמידה ואתם משכירים רכוש בשווי מאות אלפי דולרים ומפקידים אותו בידי ידיים לא מוכרות, מומלץ מאוד לערוך ביטוח כזה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>